Běhat naboso nebo v minimalistických botách?

Sdílejte:

Zatím nevím, ale zkoušela jsem obojí.

Před měsícem jsem dočetla knížku Zrozeni k běhu, a pak mi to nedalo, abych nezkusila běžet naboso. Na začátku září jsem asi na čtvrtém kilometru mého obvyklého pětikilometrového kolečka shodila boty, protože mi to ten den vůbec neběželo (aby jo, když jsem k obědu měla kachnu s pěti), a tak jsem si řekla, že tím nic nezkazím. Zážitek to byl úžasný, najednou jsem měla spoustu energie – bosá noha a hlína jako by pro sebe byly stvořené. Bylo to něco, jako kdybyste plavali bez plavek. Pocit, že vás nic neomezuje. nohy

Po doběhu jsem cítila plosky nohou, šlachy, lýtka a měla jsem šíleně černá chodidla. Drbala jsem je asi půl hodiny a doufala, že některá z těch černot není psí exkrement.

Podruhé jsem vyzkoušela přibližně před týdnem. To jsme si byli zaběhat s manželem a shodili jsme boty oba asi 1,5 km před koncem. Tentokrát to nebylo tak dobré, protože napadalo spousta žaludů, takže jsme se museli pořád dívat pod nohy. Navíc jsem si asi 150 m před doběhem ukopla palec o kořen stromu. Bolel mě ještě dva dny a bála jsem se, že ho mám zlomený.mizuno

To mě přimělo k rozhodnutí pořídit si nějaké lehké botky, které by mě neomezovaly, ale zároveň mě chránily před podobnými nepříjemnostmi. Už před časem jsem na netu narazila na obchod http://www.trailpoint.cz/, který se na minimalistické běžecké boty specializuje, a tak jsem se rozhodla navštívit jeho kamennou prodejnu na Letné. Moje původní představa byla nějaký kompromis mezi mými současnými botami Mizuno Wave Inspire 7 W a pětiprsťáky, protože jsem si chtěla zvyknout postupně. Chlapíci byli příjemní, ochotní a snažili se poradit. Po té, co jsem vyzkoušela asi šestery boty, jsem si domů odnesla úplně lehoučké New Balance Minimus WT10BP.   Co se týče obchodu, nabízí boty za velmi slušnou cenu, možnost vyzkoušet a dokonce se v nich i proběhnout. Nicméně bych ale doporučila si předem trochu ujasnit, pro co sem člověk jde, protože chlapíci na mě působili spíš jako nadšenci než profíci. Mizuna jsem koupila Triexpertu, kde to funguje úplně jinak. Nechala jsem si tenkrát udělat diagnostiku (zdarma při zakoupení bot), vyzkoušela jen dva nebo tři páry a jedny hned koupila. Byli to profíci, přesně věděli, co dělají. Na druhou stranu jsou zde ceny minimálně o třetinu vyšší než jinde a chlapíci nebyli tak nadšení a milí.new_balance

Doporučila bych klidně oba obchody, ale pro začátečníky určitě spíš Triexpert.

Boty jsem vyzkoušela včera při ranním cca 7 km běhu. Běžela jsem kus po asfaltu a větší část lesem, což bylo určitě příjemnější. Ze začátku jsem trošku musela poladit zavazování a nebylo to úplně ono, ale po 3 km, to byla paráda. Je fakt, že ke konci už jsem docela cítila chodidla, achilovku a lýtka, takže asi zatím budu moje staré a nové boty střídat, než si zvyknu. Ale jinak paráda – skoro jako bosa, ale bez rizika ukopnutého palce:o)

Poreferuji zase za nějaký čas, jak se mi v minimkách běhá.

Sdílejte:
Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Lucie. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 komentářů u “Běhat naboso nebo v minimalistických botách?

 1. Přemýšlel jsem dneska nad tím běháním naboso – to jsi běžela jen tak nebo chodíš bosa třeba v létě někdě po zahradě a tak? Myslím tím, jak máš nohu „zvyklou“ na chození naboso :-) .

  • Milane, asi dvakrát jsem si sundala ke konci běhu boty (asi na poslední kilák). Při posledním pokusu jsem si ukopla kus palce, tak jsem raději pořídila minimalistické botky. Jednak jsem měla obavy z počasí, jednak z dalšího zranění. V současné době střídám svoje starší běžecké boty Mizuno a minimalistické. Ono to není jen tak začít běhat v takových botech nebo bos, protože se namáhají jiné šlachy a svaly, takže to vyžaduje si zvykat postupně, aby to člověk nepřehnal a nezranil se.

 2. Četl jsem nějaký rozhovor s prof. Pirkem a ten se na minimalistické běhání dívá značně s despektem a doporučuje pořádnou obuv. Občas je to tedy asi fajn, ale já zústanu u prvěřených botek

  • Přiznám se, že moje počáteční nadšení trochu opadlo a teď také běhám ve starých botech. Problém je hlavně s tím, že si je potřeba na boty zvykat, ale jak na to, když člověk běhá asi 3 x týdně ve větších objemech – měnit si boty v půlce běhu je dost nepraktické a když jsem dala 5 – 8 km v minimuskách, tak jsem to dost cítila několik dní. Takže zlatá střední cesta. Uvidím v létě.

 3. vím, že trošku pozdě, ale asi půl roku běhám v minimusech.. necítím nic, jenom jsem si musel zbruba měsíc přetrpět zánět šlach, od té doby přesně tvůj pocit, nic ti nevnucuju, ale nemusíš to vzdávat.. ;)

  • a abych nezapomněl, mám stejné boty jako ty, jenom jiný model NB MT 10.. mám v plánu koupit si ze stejné série NB MT 110.. ;)

   • Bohužel, mám teď trochu odstávku, ale moje poslední kiláčky jsem naběhala v Mizunech. Čím jsou starší, tím je mám raději :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *