Jaké knížky k vánocům, narozeninám, svátkům nebo jen sobě pro radost?

Sdílejte:

Poslední dobou jsem zanedbávala svůj čtenářský deník, přitom jsem přelouskala každý měsíc jednu i dvě knížky. Protože jsem si tento rok předsevzala na své zamakat na své angličtině (viz Novoroční předsevzetí), většina z nich byla v anglickém originále. Našla jsem si ale čas i na pár v češtině a v knihovničce mi rovněž přibylo několik kuchařek.

Kde jsem se dozvěděla něco zajímavého?

rework

  • Jason Fried: Rework. V češtině vyšlo jako Restart. Nejdřív jsem četla v češtině, pak jsem pořídila i anglický originál. Příjemná knížečka o zkušenostech s rozjezdem vlastního podnikání, plná různých zajímavých rad a doporučení.
  • Austin Kleon:  How To Steal Like An Artist. V češtině Kraď jako umělec. Zábavná, útlá knížečka, užitečná nejen pro tvůrčí profese. Jsou zde tipy, jak přijít na nové myšlenky, uskutečnit své sny, stát se profíkem a vůbec vést fajn život.
  • Nigel Marsh: Fit, Fifty and Fired Up. Na Nigela jsem narazila náhodou, když jsem se začala zajímat o kariérové poradenství. Poslechla jsem si jeho inspirující a vtipnou řeč na TEDX (http://www.ted.com/talks/nigel_marsh_how_to_make_work_life_balance_work.htm) na téma sladění rodinného a pracovního života. Zmíněná knížka je jeho třetí (asi bych doporučovala začít spíše tou první). Můžete se dočíst o pracovní pauze a hledání nových životních perspektiv. V češtině snad ještě ani nevyšla, originálu není třeba se bát.

Co jste mohli vidět i zfilmováno aneb klasika neomrzí:

  • Stephen King: Rita Hayworth and Shawshank Redeption. Film Vykoupení z věznice Shawshank patří k nejlépe hodnoceným filmům v historii. Přitom ne každý ví, že byl natočen podle novely krále hororů Stephena Kinga. I když jsem příběh znala, knížku jsem si vychutnala v originále a užívala jsem si Kingův čtivý styl.help
  • Kathryn Stockett: The Help. Skvělá knížka, která byla nedávno zfilmována (u nás název Černobílý svět), vypráví o životě černošských chův před necelými šedesáti lety. Není to však jen příběh o rasismu, předsudcích a nevraživosti, ale také lásce a přátelství. Angličtina trochu náročnější, ale středně pokročilý už si s tím poradí.
  • Helen Fielding: Bridget Jones’s diary. Deník Bridget Jonesové není třeba představovat. Skvělý dárek nejen pro neprovdané osamělé třicítky. Trapné příhody úžasné Bridget jsou balzámem na duši pro každou ženu, které se občas něco nedaří, protože hlavní hrdince se nedaří skoro nic a přesto neztrácí naději. S angličtinou jsem se občas prala, ale naučila jsem se spoustu užitečných slangových výrazů (př. fuckwittage :)

Trochu jiná romantika:

  • David Nichols: One day (Jeden den). Knížka má přes čtyři sta stran, ale je proto dobrý důvod. Zachycuje přes dvacet let života dvou přátel, kteří vlastně nikdy nebyli „pouhými“ přáteli. Titul „One day“ napovídá, že se s hrdiny potkáváme na jeden den (či několik málo dní) v roce, kdy se stane něco důležitého. Příběh byl i zfilmován, knížka je dostupná rovněž v češtině, já jsem si užívala originální anglickou podobu.
  • John Green: The Fault in our Stars. V češtině vyšlo nedávno pod titulem Hvězdy nám nepřály. Dva teenageři bojující s rakovinou nevypadají zrovna jako ideální hrdinové pro romantický příběh, ale Green si s tím uměl poradit. Tahle knížka mě fakt dostala. Skvěle totiž ukazuje, jak vypadá vnitřní život člověka s beznadějnou diagnózou.
Detektivka od Rawlingové
  • Robert Galbraith: The Cuckoo’s Calling. V lisotpadu bylo vydáno i v češtině pod názvem Volání kukačky. Detektivka se mi líbila, ale přiznávám, že tento rok jsem moc detektivek nečetla, takže nemám moc srovnání. Hlavním hrdinou je soukromý detektiv Strike, který se s pomocí své asistentky snaží vyšetřit smrt známé modelky považovanou všemi ostatními za sebevraždu. Mezi knížkami v angličtině mi tahle dala zabrat asi nejvíce.
Trochu vzrůša:
  • Jen tak pro zábavu jsem slupla první dva díly Padesáti odstínů šedé (v češtině, aby mi neunikly nějaké zábavné detaily). Je to určitě fajn knížka pro maminu, babičku, spruzenou manželku, která potřebuje trošku povzbudit libido :) Žádné literární kvality tam však nehledejte.beautiful bastard
  • Christina Lauren: Beautiful Bastard. V češtině už vyšlo jako Božský bastard. Podle mě mnohem zábavnější, šmrncovnější a víc sexy než Fifty shades. No považte, sex hned v první kapitole (a v každé další následující) bez zbytečných keců a pomůcek. Dobré i z hlediska výuky anglického jazyka – člověk si osvojí spoustu důležitých frází a výrazů :)
Mimo všechny kategorie:
  • Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně. Znepokojivý příběh z naší nedávné minulosti o ženách obdařených výjimečnými schopnosti. Není to zrovna odpočinkové čtení, ale mě tahle knížka dostala a doufám, že snad tento rok zvládnu další knihu od této autorky.
Kdo mě moc nenadchnul?
  • Haruki Murakami: 1Q84. Asi jsem moc nenáročný čtenář, ale Murakamiho styl není úplně můj šálek kávy. Mám pocit, že číst jeho knížky je dřina (užila jsem si snad jen jeho knížku: O čem mluvím, když mluvím o běhání). V tomto románu přichází s velmi zajímavou zápletkou (tajemná sekta, zvláštní bytosti, paralelní světy), ale pro mě to bylo moc těžkopádné a některé pasáže i nepříjemné (př. způsob, jakým popisuje sex, zneužívání dětí, aj.). Přiznám se, že mám jako matka malých dětí hodně subjektivní pohled na věc.

Pro další viz Čtenářský deník.

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *