Zajímavá knížka o běhání a psaní

Sdílejte:

Začala jsem trochu intenzivněji běhat, a protože jsem nechtěla napáchat víc škody než užitku, hledala jsem radu na internetu i v knihách. Několikrát jsem při tom narazila na knihu  Harukiho Murakamiho: O čem mluvím, když mluvím o běhání. Když jsem pak po nějaké době navštívila knihovnu, úplnou náhodou na mě tato útlá knížka mrkla z pultíku s právě vrácenými knihami.Knížka o běhání

Doma jsem se na knížku hned vrhla, ale brzo jsem pochopila, že text vyžaduje trošku jiný způsob čtení, než na jaký jsem zvyklá. Ideálně každý den tak nanejvýš kapitolu či dvě, aby člověk mohl všechny zajímavé myšlenky vstřebat, k tomu doplnit alespoň půlhodinový běh, aby se naladil na stejnou vlnu jako autor.

Nikdy jsem nic podobného nečetla. Murakami líčí svoje pocity a myšlenky i tělesné pochody při běhu, hodně také prozrazuje o svém životě, jak se z provozovatele jazzového klubu stal ve třiceti spisovatelem a běžcem na dlouhé trati. Tyto okolnosti přitom dává do vzájemné souvislosti („o psaní jsem se toho hodně naučil při každodenních bězích po ulici“). Obě činnosti představují fyzickou námahu, vyžadují určité vstupní předpoklady (talent, fyzické předpoklady), schopnost soustředění, vytrvalost, aj.

Murakamiho příběh může být velkou inspirací i pro ty, kteří se zrovna nechtějí věnovat maratonskému běhu či psaní knih. Sám autor o sobě říká, že ani pro jednu činnost neměl žádné zvláštní nadání, ale musel na sobě hodně pracovat, aby dosáhl úspěchu. Od roku 1978 prodal miliony knih po celém světě, téměř denně běhá okolo deseti kilometrů a každý rok se účastní maratonu.

Mě tato knížka zaujala více než jeho známý román Norské dřevo a řada myšlenek se mi natrvalo vryla do paměti. Musím ale říci, že pokud nepatříte k Murakamiho fanouškům, neživí vás psaní a běh zrovna nepatří mezi vaše oblíbené kratochvíle, knížka pro vás bude asi hůře stravitelná.

 

Sdílejte:

Jedna odpověď na “Zajímavá knížka o běhání a psaní”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *