Taky jste měli trojku z výchovy?

Sdílejte:

Tělesné, výtvarné nebo hudební? Já jsem obdržela na střední trojku z těláku, protože náš tělocvikář neměl moc pochopení pro někoho, kdo hodil jen 15 m krikeťákem, nedal podání ve volejbale a při gymnastice vypadal jak ožralej medvěd.výchova

Bohužel náš vzdělávací systém hodnotí děti i v oblastech, které jsou především otázkou vrozeného nadání než nějaké snahy. Osobně si myslím, že různé „výchovy“ by být známkovány vůbec neměly. Když už ano, tak by se mělo umožnit dítěti najít a rozvíjet svůj talent spíše než ho nutit do aktivit, ve kterých nemá šanci na úspěch. V mém případě by pak třeba tělocvikář zjistil, že jsem docela dobrá v běhu a mohl ve mě podnítit zájem o atletiku. Místo toho mě odradil od jakéhokoliv sportování na řadu let.

Potěšilo mě, když se mi manžel svěřil, že mu jeden rok na gymplu taky pokazila trojka z těláku jinak skvělý studijní prospěch, obdobně i jeho strejdovi. A co dělají dnes? Manžel jezdí několikrát týdně na kole (někdy i do práce) a také běhá. Jeho strejda i po šedesátce stráví každé leto alespoň 14 dní v sedle kola a běhá už řadu let 2krát až 3krát týdně.

A já? Každý týden naběhám cca 15 km a uplavu  půl kiláčku. Než jsme měli děti, tak jsem zvládla na kole ujet desítky kilometrů v jednom dni. Když se mi podaří naučit kraula, tak se možná pustím do triatlonu. Nejsou to nějaké oslňující sportovní výkony, ale na trojkařku si nevedu špatně ne?

Na druhou stranu, některé zvláštní případy by měly být z těchto předmětů osvobozeny zcela. Když jsem slyšela mou drahou polovičku na svatbě zpívat „Kdyby tady byla taková panenka„, tak jsem si říkala, že v jeho případě se hudební výchova zcela minula účinkem. Naštěstí zazpíval až po obřadu :o)

A co vy? Také patříte mezi zneuznané sportovce, hudebníky nebo výtvarné umělce?

 

Sdílejte:

4 odpovědi na “Taky jste měli trojku z výchovy?”

  1. Já se domnívám že jsem nebyl obdařen talentem na češtinu. A taky se neostýchali mi tu trojku na vysvědčení dávat… Tak já nevím… měli by se zrušit známky i tam?
    Na druhou stranu si myslím že ty „výchovy“ jsou hodnoceny podle jiných měřítek. Já jsem třeba dost trpěl v hodinách výtvarky – která mi šla. Spolužáci kteří kreslit a malovat neuměli nikdy pětku za (fakt nepovedenej!) výkres nedostali. To já bych ty svoje z diktátů ani nespočítal.

    Ale ano, souhlasí s tím že tělesná výchova by měla něco rozvíjet a „vychovávat“, než jen známkovat talent. Na druhou stranu… lze toho ve dvouch hodinách týdně dosáhnout?

    1. Já jsem tím chtěla říci, že některé věci se prostě naučit musíme (čeština, matematika), ale v oblasti hudební výchovy, výtvarky nebo těláku, by to spíš měla být otázka vzbuzení zájmu dětí a rozvoj jejich schopností. Takže proto bych tam neřešila známky. Talent samozřejmě hraje roli všude.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *