4. knížka: P. Morkes, P. a T. Ertychovi: Komisař Vrťapka. Sebrané spisy 1 – 3. (pro malé detektivy)

Sdílejte:

Přestože se postavička psího detektiva objevuje v dětských časopisech a knížkách už skoro deset let, my jsme fenomenálního Komisaře Vrťapku objevili teprve loni.

knihy_vrtapka

Pověděla nám o něm  naše kamarádka, jejíž syn je stejně starý jako náš a také si libuje v luštění všemožných záhad a hlavolamů. Náš Fanda dostal první knihu případů komisaře Vrťapky k minulým vánocům a během pár dní jsme jí společnými silami celou přečetli. Zanedlouho jsme zakoupili i další dva díly, abychom mohli v řešení záhad s Vrťapkou pokračovat.

Jednotlivé příběhy jsou vyprávěny formou komiksu, kdy je vždy na jedné straně představen případ (loupež, podvod, ztráta, aj.) a čtyři podezřelí. Situace je zachycena na obrázku přes celou stránku a je zde také vždy ukrytý nějaký ztracený předmět či osoba. Malí detektivové pak musí na protější straně provést čtyři úkoly (hlavolamy, přesmyčky, křížovky, aj.), jejichž vyřešení je dovede k pachateli a ztracenému předmětu/osobě.knihy_vrtapka_in

Musím říci, že doporučení nezklamalo a proklamace “Komisař Vrťapka baví celou rodinu” opravdu nelže. Už v první třídě byl syn schopný luštit sám, některé úkoly byly trochu obtížnější, a tak byla naše asistence nezbytná. Bavili jsme se ale také, protože knížka obsahuje spoustu skrytých narážek na známé osobnosti a úkoly byly zajímavé i pro nás. Pro naši čtyřletou dceru sice záhady byly moc obtížné, ale zase si moc oblíbila vyhledávání ztracených předmětů a osob na obrázcích.

Vrťapka nám přinesl řadu příjemných okamžiků, kdy jsme si mohli po ránu trochu přispat, zatímco naše děti ve svém pokojíku luštily záhady  :)

Základní informace o knize:

  • P. Morkes, P. a T. Ertychovi: Komisař Vrťapka sebrané spisy 1. – 3. Mladá Fronta. 2007 – 2011

Další informace:

Pro koho je kniha vhodná:

  • uvádí se, že pro čtenáře 6 – 13 let, začínající čtenáři budou potřebovat pomoc rodičů, podle mých zkušeností se líbí i desetiletým (zvládají úplně bez problémů sami),

Co se mi nejvíce líbilo:

  • vtipné a originální ilustrace, dobře promyšlená koncepce knížek, málokdy jsme narazili na něco, s čím jsme si neporadili (pro všechny případy je na konci knihy řešení)
  • podněcuje v dětech chuť číst a trochu si lámat hlavu s luštěním záhad.
Sdílejte:

Jedna odpověď na “4. knížka: P. Morkes, P. a T. Ertychovi: Komisař Vrťapka. Sebrané spisy 1 – 3. (pro malé detektivy)”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *