Báječné chřestové rizoto aneb jak jsme ho vařili a div, že jsme to přežili

Sdílejte:

Miluju trhy. Každou sobotu vyrážím s dětmi nebo sama brzy ráno, abych domů přivlekla tunu zeleniny, pár párečků z masa (ne obvyklého separátu), sýry, pečivo a občas i nějaký ten koláček, když jsem zrovna líná péct.

Úlovkem tohoto týdne byl chřest. Tentokrát se mi podařil ulovit opravdu čerstvý a voňavý. S manželem jsme pak celou sobotu přemýšleli, jakou dobrotu z něj připravíme. Protože jsme měli v neděli dopoledne napilno, volba padla na krémové rizoto s chřestem.co uvařit z bílého chřestu

Inspirovali jsme se přitom trochu recepty z časopisu Apetit a kuchařky Ital v kuchyni.

Suroviny:

  • na zeleninový vývar – cibule, velká mrkev, kousek petržele, celer (ideálně řapíkatý), hrst bylinek,
  • střední cibule,
  • dva – 3 stroužky česneku,
  • hrnek kulatozrnné rýže (cca 250 ml) – neproplachujeme, aby na ni zůstalo hodně škrobu a rizoto bylo krémové,
  • čerstvý bílý chřest,
  • 1 dcl suchého bílého vína,
  • máslo,
  • parmezán (my potřebujeme vždycky hodně),
  • sůl.

Postup:

  1. Nejdříve si připravíme zeleninový vývar. Zeleninu pokrájíme na menší kusy, osmažíme na kousku másla (nebo opražíme na sucho), zalijeme vodou, přidáme bylinky a vaříme cca 20 minut.
  2. Na velké pánvi zpěníme na másle na drobno nakrájenou cibulku (krájíme ji na neviditelno kvůli našim dětem), po chvíli přidáme nakrájený česnek a nepropláchnutou rýži. Když vše osmahneme, tak přidáme víno a necháme úplně odpařit.
  3. Pak zaléváme postupně vývarem (rýže by neměla být moc utopená) a osolíme (opatrně, protože na konci budeme přidávat hodně slaný parmezán).
  4. Chřest omyjeme, ukrojíme tvrdé konce (můžeme trochu oškrabat) a nakrájíme na kousky asi 1 –  2 cm. Do rizota ho nasypeme asi po 5 – 10 minutách, po té co jsme zalili rýži vývarem, aby se příliš nerozvařil (kdo by ho chtěl úplně měkký může hned).
  5. Vše lze vařit bez pokličky, když spěcháte, můžete přiklopit. Rýže většinou potřebuje cca půl hodiny než je „na skus“. Před koncem nasypeme dvě – 3 lžíce nastrouhaného parmezánu a zamícháme (někdo doporučuje i máslo).
  6. Podáváme  posypané nastrouhaným parmezánem.

Jak to u nás dopadlo?

Problém nastal hned při přípravě. Manžel ve snaze mi pomoci nasypal do hrnce s cibulí dlouhozrnnou rýži a ještě si posteskl, jaká je to škoda, že nemáme kulatozrnnou. Já jsem dostala hysterický záchvat, protože pytlík kulatozrnné rýže stál celou dobu připravený na lince a krémové rizoto přeci nemůžeme dělat z dlouhozrnné rýže (nejsem Babica).

Manžel pak jako protistresové opatření vysypal celý obsah pánve do všech našich 4 košů s tříděným odpadem, takže se nedivte až si koupíte toaletní papír z recyklovaného papíru a budete tam mít kousky rýže a cibule.

Protože jsme dopředu tušili, že naše děti nepatří mezi uctívače chřestu, raději jsme jim uvařili trochu hrášku, aby nejedli jen suché rizoto. Naše zlá předtucha se vyplnila. Děti hned jak spatřily talíře s rizotem, začaly ječet, že to rozhodně jíst nebudou, že ta rýže je divná, začaly lovit kousky chřestu a rozhazovat je po kuchyni.

To už jsem opět dostala záchvat. Kuchyně byla plná hrnců a odřezků zeleniny, my oba s manželem úplně zpocení a hladoví. Za použití mého zvučného a silného křiku jsem děti poučila, že se jídlo po zemi nehází, neříká se hnus, když neví, jak to chutná, že my tu taky jídlo neházíme (to jsem si nevzpomněla na manžela, který krátce před tím vrhal po kuchyni hrnec s rýží).

Když jsme se všichni uklidnili, dětem jsme vybrali s talířků chřest, nasypali hrášek a hodně parmezánu. Snědly skoro všechno a ani už moc neremcaly. My jsme si moc pochutnali.

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *