Co s dětmi, když chceme do práce nebo si jen třeba na chvíli oddechnout?

Sdílejte:

Kde jsou ty doby, kdy rodiny žily hezky pohromadě, babičky byly v padesáti v důchodu a mohly tak hlídat vnoučata (pokud chtěly). Dnes nás od našich rodičů dělí desítky i stovky kilometrů, navíc ještě často pracují, takže si o nějakém hlídání můžeme nechat jen zdát. Tak tomu je i u nás, děti mají babičky 150 a 250 kilometrů daleko. Moje mamka chodí ještě do práce a manželova maminka má na starosti hospodářství, manžela a rodiče.deti

Když jsem tak po narození syna potřebovala něco zařídit a později chtěla začít pracovat na částečný (opravdu miniaturní) úvazek, museli jsme se s manželem spolehnout převážně sami na sebe. Manžel si snížil úvazek v práci na 4 dny v týdnu a staral se o syna, když jsem chodila do práce a psala disertační práci. Na chůvu jsme tehdy neměli peníze, navíc pro nás tenkrát bylo nepřijatelné, aby se o syna staral někdo cizí.

Po narození dcery jsem zůstala s dětmi doma. Přestěhovali jsme se do domu na kraji Prahy a syna nám do státní školky nevzali. Po půl roce pak začal chodit do soukromé alespoň na jeden den v týdnu, aby si zvykl na kolektiv a také proto, že jsem s dcerou chtěla chodit plavat. Na více dní jsem nechtěla, protože jsem se bála, aby malá nebyla moc nemocná a také jsem chtěla, aby si na sebe se synem zvykli. Další rok už Fandu naštěstí do státní školky vzali a nám se dost ulevilo. Už potřeboval kolektiv jako sůl a doma se nudil. Já už docela také, takže jsem si našla vzdělávací kurz pro maminky, co chtějí začít podnikat. Po dlouhém váhání jsem našla pro Anušku chůvu na jeden den v týdnu, aby nemusel pořád hlídat manžel. Bylo to naprosto bez problémů, malá si na naší hlídací tetu zvykla a měla ji moc ráda (a ona ji také).

Do podnikání jsem se nakonec nepustila, ale jak jsem už několikrát napsala, rozhodla jsem se vrátit do zaměstnání. S manželem jsme se shodli, že bychom mohli zkusit Andulku poslat do školky, protože byla na svůj věk 2 roky a 3 měsíce hodně samostatná (v jídle, oblékání i hygieně). Naštěstí jsem na druhou soukromou školku v naší obci dostala hodně dobré reference od dvou maminek, takže to pro nás nebyl krok do neznáma. Malá začala postupně, nejdřív dopoledne, pak několik měsíců dva dny v týdnu a poslední měsíc chodí na tři celé dny. Někdy se to neobešlo bez drobných protestů, ale nic co by nespravil gumový medvídek na cestu :)

Takže co z toho plyne? Školky se nemusíte bát ani u mladších dětí (pokud jsou samostatné a nejsou moc přecitlivělé). Dnes naopak lituji, že jsem syna neposlala do školky dříve na více dní v týdnu, určitě by lépe zvládl socializaci a já v jeho pěti letech nemusela řešit, jestli kvůli slabším sociálním kompetencím nemáme odložit školní docházku.

Co se týče finanční stránky, tady jsou to vcelku jednoduché počty:

  • pokud je manžel ochotný, v jeho práci to dovolí a finančně vás to nezruinuje, může hlídat on (bude mít o něco nižší mzdu),
  • chůva vyjde cca na 70 – 200 Kč/hod (podle toho co jsem slyšela), nejlevnější bývají maminky na mateřské, co si ke svým dětem přiberou to vaše, nejdražší asi chůvy přes agentury,
  • školky v našem okolí stojí mezi 6 000 – 15 000 na měsíc (ale slyšela jsem i o mnohem dražších),
  • další levnější alternativou mohou být mateřská centra, kde bývají hlídací koutky (cca 300 kč za dopoledne), tam jsem původně chtěla dceru umístit, ale 3 dopoledne mi nestačily (nic bych za tu dobu nestihla), navíc tam byly výrazně horší hygienické podmínky než ve školce.

Tak jak tak, je dobré dát na reference.

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *