7. + 8. knížka: První encyklopedie vesmíru a Vesmírná mise

Sdílejte:

knížky pro malé vesmírné nadšence

vesmir_obalky

Loni se začal syn zajímat hodně o vesmír a jeho otázky se stávaly čím dál záludnějšími. Protože velký třesk není zrovna můj šálek kávy, rozhodla jsem se raději pořídit nějakou dobrou encyklopedii. Chtěli jsme takovou, která by byla vhodná pro našeho malého školáka, tj. nebyla zbytečně složitá a obsahovala pěkné obrázky. V obchodě jsme si jich pár prohlédli a volba padla na První encyklopedii vesmíru.encyklopedie_ukazka

Encyklopedie má kvalitní provedení, názorné ilustrace a nádherné fotky. S porozuměním textu jsme problém neměli (dokonce ani já) – výklad i popisky byly vcelku stručné a jednoduché. Líbily se nám různé zajímavosti a otázky pro malé badatele. Co se týče obsahu, knížka začíná kapitolou o kosmickém prostoru, pak následuje kosmický výzkum, sluneční soustava, komety a meteority, záhady vesmíru a vesmír pro každého.vesmirna_mise_ukazka

Když se náš kamarád dozvěděl, že máme doma vesmírného nadšence, obdaroval nás později super knížečkou Vesmírná mise od Dana Greena z edice Dobrodružná věda. Malí astronauti se v ní snaží zachránit profesora Chytrolína, kterého unesli hledači diamantů. Aby mu pomohli, musí řešit různé hádanky o vesmíru, bludiště, přesmyčky a kvízy. Nepostupuje se přitom jako v obyčejné knize, ale dopředu a zpět podle toho, jak se podaří zodpovědět otázku. Tahle útlá knížečka je pro kluky i holky hodně atraktivní – pěkné ilustrace, ikonky, srandovní postavy. Řada otázek už ale byla hodně náročná a bez nápovědy bychom se neobešli.

Příklad otázky:

„Která planeta by jako jediná plavala na hladině ve vaně plné vody?

Možnosti: Země/Saturn/Uran

Odpověď: Saturn – má nízkou hustotu“

Synovi se obě knížky moc líbily, v obou si četl už v první třídě a chodil s nimi i spát. Z encyklopedie ho nejvíce zaujala sluneční soustava a radioteleskopy, a tak nás stále obdarovával svými výtvory s touto tématikou. Vesmírná mise byla jedna z prvních knížek, jež si přečetl úplně sám, nicméně hodně otázek mu dalo dost zabrat. Ale mohl si správné odpovědi dohledat ve své encyklopedii, takže se aspoň naučil sám vyhledávat potřené informace.

vesmir_obrazek

radioteleskopy_obrazek
Základní informace o knihách:

  • První encyklopedie vesmíru. Knižní klub, Universum, 2011. 128 s. ISBN 978-80-242-2898-3
  • Dan Green: Vesmírná mise. Rebo Production, Dobrodružná věda, 2014. 47 s. ISBN 978-80-255-0800-8

Pro koho jsou knížky vhodné:

  • u encyklopedie se uvádí věk do deseti let, dolní hranici bych viděla asi na šest let,
  • vesmírná mise se doporučuje od osmi let, a to podle mě sedí (záhady a otázky jsou docela obtížné), takže u mladších dětí by bylo třeba hodně pomoci od rodičů.

Co se mi nejvíce líbilo:

  • konečně jsem pochopila, jak je to s hvězdami a sluneční soustavou :)
  • knížky mají dobře promyšlený koncept, aby byly pro děti zajímavé, vzbudily v nich zvědavost a chuť se dozvídat nové věci o vesmíru.

 

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *