9. knížka: Markus Zusak: Posel (The Messenger)

Sdílejte:

kniha nejen pro mladé

U nás známe Zusaka hlavně díky jeho skvělému románu Zlodějka knih, ale byla to právě knížka The Messenger (Posel), která ho již dříve proslavila. Mě nadchly obě tyto knihy, ale z Posla jsem si toho více odnesla. Přitom tahle knížka bývá prezentována jako čtení pro teenagery (podle mě neprávem) a na první pohled se předkládaný příběh zdá být trochu banální.zusak_posel

Hlavním hrdinou je tentokrát devatenáctiletý Ed, tak trochu flákač a outsider stejně jako jeho kámoši. Živí se jako taxikář, bydlí se svým smradlavým psem, s mámou se nemůže vystát, a když není v práci, tak s kámarádama mastí karty. Už léta miluje svou nejlepší kamarádku, ale nedaří se mu s ní sblížit. Vidí jak mu život protéká mezi prsty, cítí se neschopný, nemá však dost motivace a kuráže se do něčeho pustit. Všechno se však změní, když náhodou překazí přepadení banky. Krátce na to mu někdo neznámý začne posílat karty s tajuplnými vzkazy a je jen na Edovi, jestli se pokusí se životem (nejen tím svým) něco udělat.Zusak_messenger

Zusak je skvělý vypravěč. Byla jsem překvapená, jak někdo dokáže napsat tak rozdílné knihy z různého prostředí. Najednou ocitáme v kůži devatenáctiletého kluka a díváme se na svět jeho očima, cítíme jeho pocity a sdílíme jeho obavy. Postavy byly skvěle napsané a v průběhu vyprávění prodělaly nečekaný vývoj. Je pravda, že ze začátku se příběh rozjížděl trochu pomalu, ale potom mě knížka fakt chytla a napětí vydrželo až do konce.

Knížku jsem četla v anglickém originále a vůbec jsem s tím neměla problém. Možná i kvůli tomu, že tento příběh byl směřován spíše k mladším čtenářům, použitý jazyk vyprávění byl vcelku jednoduchý a srozumitelný.

Co jsem si odnesla? Vědomí, že mám život ve svých rukách a je jen na mně, co s ním udělám. Malé věci znamenají někdy víc než velké a nemusíte být génius, abyste něco v životě dokázali.

Základní informace o knížce:

  • Markus Zusak: Posel. Argo, 2012. 352 s. ISBN: 978-80-257-0510-0
  • Markus Zusak: The Messenger/I AM The Messenger.

Pozn.: Autor je Australan a jeho knížka vyšla pod názvem The Messenger. Protože však na americkém trhu už pod tímto názvem vyšla jiná kniha, nakladatel trval na změně názvu na I Am The Messenger, Zusak z toho nebyl úplně nadšený.

Další informacehttp://zusakbooks.tumblr.com/
Pro koho je knížka vhodná:

  • bývá doporučována pro děti od 12 a mladé čtenáře, mně se ale hodně líbila a může podle mého názoru oslovit i starší čtenáře (pro puboše je jí skoro škoda).

Co se mi nejvíce líbilo:

  • knížka má nějaké poselství a donutí člověka přemýšlet o svém životě.
Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *