As You Like It v Divadle Kolowrat

Sdílejte:

Mám ráda Shakespeara, avšak zatím se mi moc nedařilo vidět jeho hry v divadle. Před pěknou řádkou let jsem byla na Hamletovi v Divadle Komedie se skvělým Davidem Prachařem v hlavní roli, nicméně další hry jsem viděla spíše převedené do filmové podoby. Několikrát jsem se snažila dostat na představení při pražských Shakespearovských slavnostech, ale pokaždé jsem přišla s křížkem po funuse a lístky byly vyprodané. Takže když jsem úplnou náhodou zjistila, že v Divadle Kolowrat tento týden hrají činohru As You Like It, neváhala jsem, a hned jsem zarezervovala lístky.aslikeit

Raději jsem si s předstihem přečetla, o čem hra bude, abych si mohla představení vychutnat a ne se jen marně snažit pochopit zápletku (hrálo se v originále s českými titulky). Podle mých zkušeností si Shakespeare liboval ve velkém množství postav, které se jmenují skoro stejně :) Tahle rozverná komedie je hlavně o lásce – opětované i neopětované, projevené i skrývané. Rosalindu vyžene její strýc ode dvora, ale odejde s ní také jeho vlastní dcera Celia, která Rosalindu miluje jako vlastní sestru. Rosalinda v mužském přestrojení najde s Celií útočiště na ovčí farmě, poblíž Ardenského lesa. Zde se po nějaké době setkává s Orlandem, se kterým se do sebe zamilovali po jednom souboji ještě na dvoře vévody. Následně pak dochází k řadě pikantních situací, kdy se snaží Rosalinda jako chlapec přesvědčit Orlanda, aby se své lásky k ní jako dívce vzdal. Musí si také poradit s tím, že se do ní zamiluje jiná žena. Vše se naštěstí v dobré obrátí a nakonec se koná svatba čtyř zamilovaných dvojic.

Přestože jsem rozuměla jen asi třetině toho, co herci říkali, z představení jsem byla naprosto unešená. Divadlo se nachází v půdním prostoru Kolowratského paláce, má moc příjemnou komorní atmosféru a máte tak pocit, že jste součástí děje. Od pastýřky koz jsme mohli ochutnat mrkvičku a naše oblečení okusovaly drzé ovce v podání samotných herců. Nadchlo mě, co dokázali předvést na skromné scéně, kde měli k dispozici jen pár židlí, hudebních nástrojů a převleků. Vše mi připomínalo nějaké středověké kejklířské představení, kde se nejen hraje, ale i zpívá a tančí a provádějí nejroztodivnější taškařice. Přitom všem však hra působila hodně současně. Zazněla Abba i Madonna, šašek lákal pasačku na kyblík stehýnek z KFC a objevila se i vtipná narážka na kvalitu místních alkoholických nápojů. Bavila jsem se od začátku až do konce, a když jsem se zrovna nesmála, tak jsem si užívala zvukomalebnost Shakespearova textu (titulky jsem ani neřešila).

Hra byla inscenována divadelní společností The Prague Shakespeare Festival ve spolupráci s Národním divadlem, režíroval ji sám umělecký ředitel PSF Guy Robert, který si zde zahrál také jednu z dvojrolí. Obsazení bylo mezinárodní, což ve spojení s různorodým publikem z hlediska věku i národnosti přispělo k báječné atmosféře představení. Hlavní roli Rosalindy obsadila skvělá Jessica Boone, v roli Celie excelovala Fanette Ronjat. Já jsem samozřejmě ocenila, že zde bylo k vidění několik pohledných chlapíků, které jsem měla z první řady téměř na dosah ruky (jen si plácnout :).

Jediné, co mi trochu kazilo náladu, bylo oblečení některých diváků. Opravdu by pro návštěvu divadla nenašli vhodnější oblečení než odrbané džíny a sešlapané tenisky?

Sdílejte:

Jedna odpověď na “As You Like It v Divadle Kolowrat”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *