Zkrocení zlé ženy (Letní shakespearovské slavnosti 2013)

Sdílejte:

Zkrocení zlé ženy je jedna z mých nejoblíbenějších shakespearovských her, a tak jsem měla velkou radost, když se mi podařilo sehnat lístky na představení režírované Danielem Špinarem na Letních shakespearovských slavnostech. Po jejím shlédnutí jsem však byla trochu zklamaná. Rozhodně jsem se nenudila. Tempo inscenace bylo svižné a hodně jsme se nasmála. Měla jsem však pocit, že místo komedie sleduji parodii.

Zkrocení zlé ženy
Zkrocení zlé ženy (Letní shakespearovské slavnosti)

Nejsem příznivcem lpění na nějakém tradičním pojetí, ani žádný divadelní fajnšmekr, ale opravdu je nutné, aby hlavní postavy předváděly většinu hry kopulační pohyby? Ty asi měly vyjadřovat touhu a lásku tak výrazně, aby to nepřehlédli ani diváci ze zadních řad. Pochopila bych, kdyby bylo představení určené pro teenagery, a tak bylo potřeba hru přizpůsobit jejich vkusu a přichystat jim podívanou ve stylu Prci, prci, prcičky…. Ale pro mě tu bylo všeho až moc – sprosťárniček, obscéností a laciných žertů.

Na druhou stranu musím uznat, že inscenace byla svěží a diváci se bavili (i když v očích starších ročníků jsem spatřila nefalšovaný děs). Roman Zach je krasavec a zhýralého Petruchia zmáknul skvěle. I když nevím jestli mě víc oslnil jeho herecký výkon nebo zjev. Kateřina (Jana Stryková) se mi líbila hlavně v první půlce jako saň, ve druhé už to bylo slabší, čekala bych trošku rafinovanosti. Zaujali mě číšníci s jejich tanečky i Matouš Ruml jako rozmarný a zamilovaný Lucentio. Scéna velmi dobře zapadala do prostředí Lucemburských zahrad a diváci mohli mít pocit, že jsou součástí představení.

Na hru jsem šla s manželem a kamarádkou. Manžel se bavil, asi to bral jako dobrou inspiraci, jak si poradit s čarodějnicí v domácnosti :) My dvě ženy, jsme se též zasmály, i když místo lechtivého humoru to byla spíš radost až na kost. Já jsem pak s nostalgií zavzpomínala na představení As you liked it od Prague Shakespeare Festival, které jsem viděla před několika měsíci. Obzvlášť, když jsem srovnala cenu vstupenek (790 ku 250 Kč). Čekala jsem trochu víc.

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *