Moje oblíbené kuchařky

Sdílejte:

Kuchařky jsou oblíbené i mezi lidmi, kteří rozhodně nepatří mezi knihomoly. I já z nich často čerpám inspiraci, když se snažím něco poživatelného připravit k obědu, večeři nebo jen tak k zakousnutí ke kávě.

Už jich mám doma snad přes dvacet a jejich počet určitě ještě poroste. Doufám, že mě manžel obšťastní zase nějakou novinkou, abychom si po Novém roce mohli pochutnat na něčem nevyzkoušeném.

Kterou kuchařku bych doporučilamichopulu?

Mojí nejoblíbenější je v poslední době kuchařka od Hany Michopulu: Recepty z farmářského trhu. Je velmi přehledná, nabízí recepty na pokrmy z tradičních, běžně dostupných surovin, recepty jsou jednoduché, stručné a přitom názorné. Zatím jsme si pochutnali na: Sametové celerové polévce, Dýňové polévce, Pórkovo-bramborové polévce, Italské čočkové polévce s rajčaty, Fazolové polévce se slaninou, Bílých fazolích po řecku, Mrkvové polévce se zázvorem, Mrkvových muffinech. Vše se nám vždy dařilo uvařit podle našich představ.zatloukalova

Hodně dlouho jsem  vařila podle Kuchařky pro dceru od Jany Zatloukalové. Líbilo se mi, že obsahuje kromě jednoduchých jídel i českou klasiku, a spoustu užitečných tipů jak se dopracovat ke kýženému výsledku. Knížka je dosti obsáhlá, ale má velmi šikovný rejstřík podle surovin, takže se v ní můžete dobře zorientovat. Oblíbili jsme si například: Hovězí guláš, Holandské řízky, Kachnu pečenou velmi pomalu, Hrníčkové knedlíky z mikrovlnky, Jednoduchou boloňskou omáčku, Těstoviny s tuňákem, Šlehačkovou bábovku, Kynuté buchty a další. V poslední době z ní ale už tak často nevařím, protože mi trošku začalo vadit, jak jsou postupy rozvláčně popsané. Někdy se mi při vaření stávalo, že jsem měla problém se zorientovat, co mám kdy udělat.vanek

Kdo má rád českou klasiku, tak určitě ocení hodně povedenou kuchařku od Romana Vaňka z Pražského kulinářského institutu Poklady klasické české kuchyně aneb jak to ta babička tenkrát vařila. Recepty jsou stručné, jednoduché, z dostupných surovin, nechybí ani „babiččiny rady“. Vyzkoušeli jsme: Květákovou polévku, Fazolovku, Hovězí guláš, Telecí na paprice, Králíka, Buchty a pár dalších.

Kromě výše zmíněných jsou docela fajn:

  • S Italem v kuchyni I., II. – dobré recepty, ale špatně udělaná a nepřehledná kuchařka. Občas nedostupné suroviny.
  • Martha Elefteriadu: Řecká kuchyně – sáhnu po ní, když dostanu chuť na nějaké typicky řecké jídlo (většinou ale dost ubírám olej). Některé recepty jsou si hodně podobné, ale suroviny jsou většinou dobře dostupné a jídla jednoduchá.
  • Kuchařky z edice Apetit – obsahují recepty, které byly již dříve zveřejněné v časopise Apetit. Jsou to moc pěkné a přehledné kuchařky, ale recepty mi přijdou někdy příliš složité a náročné na suroviny.

A které moc neotvírám? Různé moje bio, zdravé a skvělé kuchařky psané specialisty na zdravou výživu dětí. Jednu dobu jsem zkoušela podle nich vařit, ale moc nám to nejelo. Ale nezatracuji je, jejich čas třeba ještě přijde.

Také jsem nakonec moc neocenila knihy od Pohlreicha (jsou spíš pro profíky) a od Jamieho Olivera (moc nedostupných surovin).

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *