Auto jako prostředek emancipace ženy

Sdílejte:

V uplynulých dnech jsem se odvážila k nevídanému výkonu. Sama jsem s dětmi vyrazila autem ke kamarádkám, které bydlí více než půl hodiny jízdy od našeho domu. To byl pro mě velký pokrok, protože jsem se doposud odvážila s dětmi nanejvýš do supermarketu, což je trasa, kterou by zvládla i cvičená opice.řidička

Zamyslela jsem se pak nad tím, jakou nám ženám auto dává obrovskou svobodu. Naši drazí mužíčkové nás odsunuli na předměstí s příslibem krásného a zdravého bydlení pro celou rodinku, aby nás uchránili před svody velkoměsta. Ti ohleduplnější vybrali lokalitu, kde je alespoň lékař, sámoška a školka, ti opatrnější vybrali takovou „díru“, kde není vůbec nic a manželce se kromě sledování televize, chatování s kamarádkami či povídání se stejně postiženými sousedkami jiná zábava nezbývá.

Co my ženy na to?

Nenápadně a plíživě jsme přesvědčily naše manžílky, že potřebujeme vlastní automobil k tomu, abychom mohly zásobovat rodinu potravou a dopravit děti, kam je potřeba. Na základě malého výzkumu v mém blízkém okolí jsem vysledovala následující fáze emancipace ženy díky možnosti používat automobil (žena má buď vlastní nebo může používat vůz rodiny, kdykoliv potřebuje):

  1. Fáze – získání řidičského oprávnění/kondiční jízdy – některé z nás musely nejdříve získat řidičák, aby mohly vůbec auto používat, jiné řidičák měly, ale neřídily věky, takže k získání jistoty za volantem potřebovaly absolvovat alespoň několik kondičních jízd.
  2. Fáze – popojíždění po obci a jejím nejbližším okolí – ženy, které již mají první fázi za sebou (popř. jí díky větší zběhlosti v řízení mohly přeskočit), se již odvažují odvézt děti do školy/školky, k lékaři či ke kamarádce, která bydlí nedaleko. Jsou také schopny navštívit nedaleký supermarket, pokud cesta nevyžaduje nějaké větší řidičské výkony.
  3. Fáze – vzdálenější cíle – žena se nebojí autem vyrazit za kamarádkami, rodinnými příslušníky či nákupy do vzdálenějších destinaci (tj. více než půl hodiny jízdy).
  4. Fáze – dojíždění do práce – žena dojíždí autem do zaměstnání, při tom stihne zavézt děti do školky/školy, na kroužky, nakoupit, aj.
  5. Fáze – žena využívá auto zakoupané manželem k navštěvování svého (svých) milenců. Ne všechny ženy dorazí až do této fáze, ale asi jich není zrovna málo, přihlédneme-li ke statistikám rozvodovosti v ČR.
  6. Fáze – žena získává auto v rámci majetkového vyrovnání při rozvodu. Jak by mohla jinak rozvážet děti do školy, k lékaři a jezdit na nákupy?

Tak co, v jaké fázi jste vy?

Sdílejte:

2 odpovědi na “Auto jako prostředek emancipace ženy”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *