Gottland: Szczygieł o době nedávno minulé

Sdílejte:

Gottland jsem začala shánět hned jak jsem dočetla jeho novější knihu Udělej si ráj. K mé velké radosti jsem knihu objevila v knihovně u manželových rodičů, kde zrovna trávíme s dětmi pár prázdninových dní. Zhltla jsem ji za 2,5 dne, což bych asi doma za normálního provogottlandzu nezvládla.

Mariusz SzczygiełGottlandu podává nevšední obraz našich nedávných dějin, a to prostřednictvím líčení nelehkých osudů několika známých i méně známých československých občanů. Své vyprávění začíná u průmyslníka Tomáše Bati a končí u Jaroslavy Moserové, významné lékařky specializující se na léčbu popálenin (ošetřovala mimojiné i Jana Palacha).

Na  Szczygiełově přístupu se mi líbí jeho odstup a snaha o maximální objektivitu. To se projevuje například tím, že se nezaměřil pouze na disidenty, ale i na osoby, které s režimem spolupracovaly (spisovatele, autora Stalinova pomníku, aj.). Snaží se zjistit, co je k tomu vedlo, nespokojuje se s obecně přijímaným vysvětlením a v řadě případů přichází s novými zjištěními, která pro mě byla velmi překvapivá. Jasně ukázal, že režim ničil nejen své oponenty, ale i příznivce, a měl také velmi neblahý vliv na postoje a hodnoty obyčejných lidí.

Mě asi nejvíce zaujaly příběhy spojené se Stalinovým pomníkem. Jeho autor těsně před dokončením pomníku spáchal sebevraždu, nejspíš proto, že se nemohl vyrovnat s výsledkem své práce a tlaky, které vznik podmníku provázely. Když se pak po několika letech má pomník vyhodit do vzduchu, uvrhne to do neštěstí zase člověka zodpovědného za jeho odstranění.

Gottland by si měl přečíst každý, koho přemáhá nostalgie za minulým režimem, ale i ti kdo šmahem odsuzují každého, kdo s komunisty jakýmkoliv způsobem spolupracoval. Nikdo si už dnes nedovede uplně představit, jak se ještě před 25 lety lidem u nás žilo.

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *