Jak Ondříček natočil Trojana Ve stínu

Sdílejte:

Včera jsem se po dlouhé době nechala přimět k návštěvě kina filmem Davida Ondříčka Ve stínu, na který mě nalákaly velmi dobré recenze a účinkování mého oblíbeného herce Ivana Trojana. Musím říci, že ani jeden z pánů nezklamal a mě ještě dlouho bude mrazit v zádech, kdykoliv si na tento snímek vzpomenu.vestinu

Příběh se odehrává v komunistickém Československu těsně před vyhlášením měnové reformy (r. 1953) , což se projevuje nejen všudypřítomným společenským neklidem, ale ovlivňuje to i život rodiny hlavního hrdiny. Tím je zásadový kapitán Hakl, který je takovým posledním Mohykánem ve službách pražské kriminálky. Na samém  začátku jsme svědky loupeže v klenotnictví, jejíž vyšetřování jde až příliš snadno. Do hry vstupuje Státní bezpečnost, která od Hakla vyšetřování přebírá a vedením případu pověřuje německého vyšetřovatele majora Zenkeho. Zanedlouho po té dochází k přepadení pošty, kde je zcizen velký obnos peněz a také zabito několik svědků včetně jednoho z pachatelů. Stejně jako v prvním případě stopy ukazují k židovské obci. Na první pohled je vše zřejmé – pachatelé se přiznali, stopy hovoří jasně a major Zenke vše dosvědčí. Chystá se velký monstrproces s obviněnými, kterým hrozí nejvyšší tresty.

Hakl se nevzdává a neustává s vyšetřováním, aby odhalil skutečné viníky. Nechce uvěřit vysvětlení, které je moc jednoduché na to, aby to mohla být pravda. Bohužel si neuvědomuje, do jak vysoké hry se zapletl a jaké dopady to bude mít pro něj i jeho rodinu.

Ondříčkovi se podařilo velmi věrně zachytit mrazivou atmosféru doby, kdy se bezskrupulózní jedinci šplhali vzhůru po žebříčku moci a ti kdo vzdorovali, byli nemilosrdně trestání nebo zlikvidováni. Ponurá nálada filmu nás nenechává ani na chvíli na pochybách, že příběh směřuje k fatálnímu konci. Přes všechny temné stránky se mu sem však podařilo propašovat i jiskřičku naděje, špetku humoru a dokonce dvě žhavé milostné scény.

Film mě hned ze začátku chytil a nepustil. Jeho působivost posilovalo to, když jsem si uvědomila, jaká byla realita. Dnes už sice víme, že to byl příběh s dobrým koncem, ten však pro některé lidi přišel až příliš pozdě.

 

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *