Peter May: Skála, Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky

Sdílejte:

Románová trilogie nejen pro milovníky dobrých detektivek

Na detektivky Petra Maye jsem narazila úplnou náhodou na idnes.cz, kde jednoho březnového dne vyšla ukázka z jeho knihy Muž z ostrova Levis. Ještě ten samý den jsem si knížku stáhla do čtečky, během týdne jí zhltla a hned jsem se začala shánět po ostatních dílech. První vyšel již před rokem, třetího dílu Šachové figurky jsem se dočkala teprve před měsícem.

Peter May

Trilogii spojuje postava detektiva Fina Macleoda, který se musel v životě potýkat s velkou nepřízní osudu. Na ostrově Lewis jako dítě ztratil oba rodiče, v Edinburghu při nehodě přišel o malého syna a rozpadlo se mu manželství. Zpátky na ostrov ho přivede pátrání po pachateli vraždy. K Lewisu a jeho obyvatelům ho vážou ne vždy příjemné vzpomínky a čeká na něj řada nevyřešených záležitostí, zejména vztah k dávné lásce Marsaile.

Ve druhém díle Muž z ostrova Lewis se dozvídáme, že Fin odešel od policie a zůstal na ostrově. Zaplete se zde do vyšetřování vraždy neznámého mladíka, jehož tělo bylo nalezeno v rašeliništi. Finovy vzpomínky se prolínají s vyprávěním Marsailina otce Tormoda Macdonalda, který vzpomíná na své neradostné dětství. Ukazuje se, že Tormod má s celou záležitostí něco společného a Fin se snaží přijít celé záhadě na kloub dříve, než Tormod ztratí kvůli stařecké demenci schopnost komunikovat.

Celou trilogii uzavírá kniha Šachové figurky. Na jejím začátku se s Finem ocitáme na dně podivně vypuštěného jezera, kde nalezne letadlo s mrtvým mužem. Všechno nasvědčuje tomu, že jde o jeho dávného kamaráda, muzikanta Rodyho, po kterém se slehla zem před sedmnácti lety. Fin vzpomíná na své mládí a události, jež předcházely Rodyho zmizení. V závěru dojde k nečekanému rozuzlení.

Líbil se mi Mayův styl vyprávění, kdy se prolínal současný děj se vzpomínkami na minulost hlavních postav. Jednotlivé střípky do sebe postupně zapadaly až vytvořily celou mozaiku příběhu a vyšlo najevo, co, kdy a proč se vlastně událo. Knížky byly tak napínavé, že jsem je nebyla schopná odložit, dokud jsem je nepřečetla.

S manželem jsme se shodli, že knížky Petra Maye patří mezi nejlepší detektivky, které jsme kdy četli. Povedlo se mu totiž velmi barvitě a přesvědčivě vylíčit nejen krásy drsné přírody na ostrovech poblíž Skotska (Vnější Hebridy), ale i tvrdý život místních lidí. Při čtení jsem tak měla pocit, jako bych se ocitla přímo na místě, kde se vše odehrálo. Téměř jsem cítila na vlastní kůži kapky deště, ledový vítr, všudypřítomné vlhko, zažila strachy a trápení postav z knihy. Skoro by se mohlo zdát, že příroda a život na ostrovech byly tím hlavním důvodem, proč knihy napsal, a samotný detektivní případ jen vše propojil.


Základní informace o knihách:

  • Peter May: Skála; Host 2013, 392 s. ISBN: 978–80–7294–707–2
  • Peter May: Muž z ostrova Lewis; Host 2014, 350 s. ISBN: 978–80–7294–928–1
  • Peter May: Šachové figurky; Host 2014, 370 s. ISBN: 978–80–7491–236–8

Další informacehttp://www.petermay.co.uk/

Pro koho je knížka vhodná:

  • nejen pro milovníky detektivek, ale i pro nadšence dobrých románů ze zajímavého prostředí.

Co se mi na knížce nejvíce líbilo:

  • velmi realistické vylíčení života na ostrovech v současnosti i v době minulé,
  • zajímavá zápletka, jak minulost ovlivnila současnost a budoucnost,
  • velmi napínavé.
Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *