3. knížka: Graeme Simsion: The Rosie Project/Projekt manželka. (román nejen pro ženy)

Sdílejte:

Líbí se mi knížky, které nelze jen tak jednoduše zaškatulkovat, protože leží mimo jasně vymezené žánry. Takové, kde si přijdu na své nejen já, toužící po dobře napsané love story s pořádnou porcí ironického humoru, ale i můj manžel, který si občas rád přečte nějakou lehkou oddechovku bez kupy mrtvol. Právě takovou knížkou je Projekt manželka od Graema Simsiona, v níž nám hlavní postava Don Tillman líčí svou strastiplnou pouť při hledání „té pravé“.projekt manželka

Donovi táhne na čtyřicet a jak se mu daří na poli vědy, tak je naprosto neúspěšný v oblasti milostných vztahů. Jeho životní styl a každodenní zvyklosti nejsou příliš kompatibilní s ostatními (je tak trochu autista, ale sám si to neuvědomuje). Don jediné řešení vidí v nalezení partnerky, jež by mu byla co nejvíce podobná. Za tím účelem si jako správný vědec vytvoří propracovaný dotazník, který mu má pomoci jednoduše vyřadit nevhodné kandidátky na nevěstu. Při realizaci svého Projektu manželka se seznámí díky svému příteli se ztřeštěnou Rosie, která je sice velmi krásná, ale naprosto nesplňuje jeho přísná kritéria. Rozhodne se jí pomoci najít jejího biologického otce a přitom se postupně sbližují. Rosie nabourává Donovy zažité stereotypy a nutí ho vykročit z jeho komfortní zóny. On po překonání počáteční paniky zažívá nečekané pocity štěstí a spokojenosti.

No a hádejte jak to asi dopadne?rosie project

Při čtení knížky jsem se výborně bavila. Donův pohled na věc a jeho údiv nad mozkovými pochody běžných pozemšťanů byl opravdu zábavný. Četla jsem reakce některých čtenářů, kterým Don připomínal Sheldona ze seriálu Teorie velkého třesku. Musím uznat, že je to naprosto přesný postřeh. Úplně mě fascinovalo, jak mohl Simsion tak skvěle vystihnout Donovu podivínskou postavu a potrhlé zvyklosti. Jako dlouholetý konzultant v oblasti IT asi potkával takové mimoně každý den a tak to měl z první ruky.

Knížku jsem četla v angličtině, je dostupná i v češtině. Koncem tohoto roku vyjde v angličtině pokračování, takže se máme na co těšit. Na český překlad si budeme muset počkat trochu déle.

Základní informace o knize:

  • Greame Simsion: Projekt manželka. Fortuna Libri, 2013. 330 s., ISBN 978-80-7321-727-3
  • Graeme Simsion: The Rosie Project. Simon & Schuster. Reprint edition (June 3, 2014). ISBN-13: 978-14767290913

Více info o knize v angličtiněhttp://pages.simonandschuster.com/therosieproject/3

Úryvek z knížky (v angličtině): http://assetlibrary.supadu.com/images/ckfinder/26/pdfs/Rosie-Project/The%20Rosie%20Project-Excerpt-1.pdf

Video ke knize:

Pro koho je kniha vhodná:

  • všude píšou, že pro ženy, ale chlapi se u toho taky pobaví

Co se mi na knize nejvíce líbilo:

  • vylíčení běžného života a obtíží při navazování milostných vztahů u člověka, který je sociálně „trochu mimo“  (např. nepozná, když ho nějaká žena balí; nechápe, proč ho nechtějí v goratexové bundě pustit do luxusní restaurace; bar pro gaye považuje jen za podnik plný přátelských chlapíků, atd.)
Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *